DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

03.08.2014
62 kez görüntülendi

Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hastalıklar hepimizin canını sıkan kimsenin başına gelmesini istemediği durumlardır.Bugün de yazımızda çağımızın sık görülen rahatsızlıklarından biri olan asperger sendromu ve bunun belirtilerini sizler için ele aldık.

ASPERGER SENDROMU NEDİR?

Asperger sendromu genellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan,çocuğun sosyal paylaşımlarında sıkıntılar,sınırlar oluşturan otizim hastalığının bir çeşididir.

Bu hastalık ilk kez 1944 yılında Avustralyalı bir doktor olan Hans Asperger tarafından keşfedilmiş ve ”Otistik Piskopati” ismi verilmiştir.

Asperger sendromu kişinin yaşının da büyümesi ile birlikte baha belirgin bir hal almaktadır.Sosyal etkileşimde yaşanmaya başlayan ciddi problemler bu rahatsızlığın fark edilmesine neden olur.Çünkü asperger sendromu olan çocukların sosyal etkileşim konusunda kabiliyetsiz oldukları tahmin edilir.Dışarıdan bakıldığında saf bir görüntüleri vardır.Hayata kendilerini merkez kabul ederek yaklaşırlar ve  fiziksel temastan pek memnun kalmazlar.

Şakalaşmak onlar için güzel bir eylem değildir ve ses tonları diğer insanlara göre biraz değişiklik göstermektedir.Çevreye karşı ilgi göstermezler,kendilerine sorulan sorulara istenilen veya istenilene yakın cevap vermezler.Konu ile alakası bulunmayan jest ve mimiklere sahiptirler.jest ve mimikler tam olmadığı gibi bunun yanında konuşma sırasında seslerinde uygun tonlama ve vurgu da yoktur.

Empati özelliğinden de yoksundurlar ki bu çok kritik bir noktadır.Empati insan ilişkileri için büyük önem taşımaktadır.Kendilerine yalan söylendiğini ya da aldatıldıklarını anlayamadıkları için kötü niyetli kişiler tarafından kandırılmaları çok kolaydır.

ASPERGER SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Normalden fazla içine kapanıklık
  • Tekrarlılık gösteren davranışlar
  • Bir konu ile ilgili gösterilen aşırı ilgi
  • Düşünce esnekliğinde zorluk yaşama
  • Tekdüze olan bir konuşma şekli
  • İletişim kurmada yaşanan zorluklar
  • Sosyal ve duygusal olarak yaşanan sorunlar
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık