DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Aşırı Terleme Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

31.07.2014
99 kez görüntülendi

Aşırı Terleme Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Toplumda yaygın olarak görülen bir takım rahatsızlıklar vardır.Bunlardan biride aşırı terleme rahatsızlığıdır.Bizde sizler için bu yazımızda sizler için aşırı terleme rahatsızlığı ve bu rahatsızlığın nedenlerini mercek altına aldık.

AŞIRI TERLEME HASTALIĞI NEDİR?

Öncelikle terleme vücudun sıcak ile soğuk arasın dengesini sağlayan,yani tam olarak vücut ısısını ayarlayan bir mekanizmadır.Bu mekanizma bize değil koşullara bağlı olarak çalışmaktadır.Ter vücuttan dışarı çıkarıldığından terle beraber bir takım toksik maddelerde dışarı atılır.Vücutta bu görevi yerine getiren yapılar ter bezleridir.Vücutta ter bezleri iki çeşittir.Ekrin adı verilen bezle vücutta her yerde bulunurken, apokrin ter bezler ise göğüsler,koltuk altları gibi bir takım özeli yerlerde bulunurlar.

Sıcak havalarda ortaya çıkan aşırı terleme kişinin hem kendisini hem de  etrafındakileri rahatsız etmektedir.Kişilerin yaşadığı normalin üzerinde terlemelere hiperhidroz yani aşırı terleme denir.Aşır terleme kişinin kendine dikkat etmesi ile biraz azaltılsa da tamamen durdurulamaz.Aşırı terleme olayı genellikle koltukaltı,el ve ayaklarda görülmektedir ve bu kişinin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Aşırı terleme durumu vücutta ters giden bir şeylerin belirtisi olabileceği gibi tamamen psikolojik etmenlere bağlı bir problem olarak da ortaya çıkabilmektedir.

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ NELERDİR?

Aşırı terleme durumu vücutta görülen herhangi bir rahatsızlık sebebi ile artış gösterebilir.Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz.

  • Tiroid bezinin fazla çalışması
  • Obezite
  • Böbrek üstü bezine bağlı hastalıklar
  • Kanser
  • Şeker hastalığı
  • Stres
  • Psikolojik nedenler

Bunların dışında bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar yan etkiler doğurarak aşırı terleme durumunu ortaya çıkarabilir.Ayrıca doğuştan gelen bir takım rahatsızlıklar ile de aşırı terleme rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aşırı Terleme Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık