DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Aşı Nedir? Aşı Çeşitleri Nelerdir?

14.07.2014
65 kez görüntülendi

Aşı Nedir? Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Hepimiz kendimize ya da çocuklarımız hastalıklardan korunmak için aşı yaptırmışızdır.Peki bu aşını ne olduğunu neyden yapıldığını ya da ne tür aşıların var olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte bu yazımızda sizler için bu soruları cevaplamaya çalıştık.

AŞI NEDİR?

Canlının savunma direncini arttırmak yoluyla hastalıklara ve bazı zehirlere karşı ya da vücutta bulunan bir mikrobu iyileştirmek için çeşitli yollardan sokularak uygulanan bağışıklık sistemini güçlendiren maddedir.

Aşılar genellikle öldürülmüş ya da zayıflatılmış mikroplardan oluşmaktadır.Ancak bazı aşılar da canlıların bir takım metabolik ürünlerindenoluşturulmaktadır.

AŞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

BOĞMACA AŞISI

Bir ay arayla üç doz olarak deri altından vurulan bir aşıdır.

ÇİÇEK AŞISI 

Derinin çizilmiş kısmına sürülerek bir kez uygulanır.Eğer uygulanan kişinin bu aşıya karşı bağışıklığı yoksa öncelikle o kişide aşı yerinde sivilce belirir.Daha sonra bu sivilce kabuklaşır ve kabu bir süre sonra düşer.Bunu sonucunda aşı olan kişide aşı yapılan yerde ufak bir iz kalır.Çiçek aşısının etkisi bağışıklık sistemi için uzun yıllardır.İnsan ömrünün sonuna kadar da sürebilir.

KABAKULAK AŞISI

Bu aşının canlı ve ölü kabakulak virüsü ile hazırlanan iki türü vardır.Ölü olan aşı deri altından iki doz olarak uygulanır ve bunun koruyuculuğu 6 aydır.Canlı aşı ise tek doz uygulanır ve bunun koruyuculuğu 5 yıldır.

KIZAMIK AŞISI 

Zayıflatılmış olarak hazırlanan bu aşının da iki türü vardır ve her iki türünde 4-5 yıl koruyuculuğu vardır.Kızamık aşısı uygulandığı zaman uygulanan kişide hafif ateş ve döküntüler görülebilir.

TETANOS AŞISI

Bu aşıda etkisizleştirilmiş mikroptan oluşturulmaktadır.Deri altından 3 doz olarak uygulanır.

GRİP AŞISI 

Öldürülmüş virüslerle hazırlanan grip aşısı deri altından şırınga yada burundan damlatma yolu ile uygulanır.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aşı Nedir? Aşı Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık