DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Asbest Nedir? Asbestin Zararları Nelerdir?

28.07.2014
94 kez görüntülendi

Asbest Nedir? Asbestin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin ve sanayinin gelişmesi ile birlikte üretimde kullanılan maddelerin çeşitliliğinde de artış görülmektedir.Bu artış  kimi zaman yararlı olabileceği gibi kimi zaman da zararlı olabilmektedir.Asbest de üretimde kullanılan bu ürünlerden biri olup insan sağlığına zararlı olduğu sonradan anlaşılmıştır.İnsan için çok zararlı olan bu maddeyi daha yakından tanımanız için bu yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

ASBEST NEDİR?

Doğal bir mineral olan asbestin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.19. yüzyıl ve özellikle ikinci yarısıyla beraber popülerliğinin arttıran bu mineral endüstri sanayisinde sihirli mineral olarak adlandırılmaya başlanmış, 20. yüzyılın gelmesi ile birlikte yapılan araştırmalar sonunu kanserojen etki yarattığı ispatlanmış ve bu nedenle artık öldürücü toz denmeye başlanmıştır.

Asbestin bir diğer adı ve bilimsel olan adı da amyanttır.Amyant yüksek derecelerdeki sıcaklıklara,sürtünmelere,elektriğe ya da kimyasal etmenlere karşı son derece dayanıklıdır.Liflerde oluşan bir yapısı vardır ve bu nedenle özellikle de 1940-1980 yılları arasında çalışanlar tarafında endüstri sanayinde çok tercih edilmiştir.

Şu an doğada varlığı kanıtlanmış ve 10 farklı sertlik derecesine sahip asbest bulunmaktadır.21. yüzyılın başlaması ile birlikte yaklaşık olarak 30 milyon ton asbest ortaya çıkarılmıştır ve bu çıkarılan asbestler 3000 den fazla ürünün ortaya çıkarılması için kullanılmıştır.Kanserojen etkisi olduğu için dünya üzerinde pek çok yerde asbest kullanımı yasaklanmıştır ancak buna rağmen birçok yerde çeşitli malzemelerin üretiminde asbest kullanılmaktadır.Günümüzde doğada bulunan asbest türleri şöyledir:

  1. Chrysotile (beyaz)
  2. Crocidolite (mavi)
  3. Amosite (kahverengi)

ASBESTİN SAĞLIĞA ZARARLARI NELERDİR?

  • ASTEBOZ : Uzun süreli çalışan kişilerde çıkan bu hastalık asbest nedeni ile üretile asidin akciğer zarı üzerinde oluşturduğu yaradır.aAstebozun ortaya çıkışı çok uzun zamanlar alabilir.Şöyle ki bu rahatsızlık genellikle 10 ile 20 yıllık süre zarflarında görülür.
  • MEZOTELYOMA : Asbestin yol açtığı en ciddi rahatsızlıktır.Akciğer zarı ve karın zarı kanserine yol açmaktadır.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Asbest Nedir? Asbestin Zararları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık