DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.95 TL

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arı Sokmasına Karşı Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır?

09.08.2014
180 kez görüntülendi

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arı Sokmasına Karşı Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Arı sokması basit gibi görünse de alerjisi olan insanları öldürebilecek güçte bir durumdur. Alerjisi olan insanlarda solunum güçlüğü, baygınlık gibi durumlara yol açan arı zehri normal bir insanda tehlike arz etmez. Arı sokmasına ne iyi gelir, arı sokmasına karşı alerji olduğu nasıl anlaşılır gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokması eğer alerjiniz yoksa korkmanızı gerektiren bir durum değildir. Arının tipine göre verdiği acı değişse de genellikle arı sokma etkisi elektrik çarpmasına benzetilir. Arı sokmasına alerjisi olan insanlarda bu durum ölümle bile sonuçlanabilir. Bu yüzden arı sokmasına karşı alerjiniz olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Normal bir arı sokması durumunda panik yapmadan bıçak veya tırnakla arının iğnesini çıkarmak öncelikli olarak yapılması gerekendir. Arı sokması sonucunda oluşan şişkinliği önlemek için steorid kremler sürülmelidir.

  • Arı sokan bölgeyi soğutmak
  • Arı sokan bölgeye maydanoz sarmak
  • Arı sokan bölgeye ezilmiş sarımsak sürmek
  • Arı sokan bölgeye lavanta yağı sürmek
  • Arı sokan bölgeye ikiye bölünmüş soğanı sürmek
  • Arı sokan bölgeye su-karbonat karışımı sürmek

Arı Sokmasına Karşı Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır?

En genel belirtisi arı sokan yerin kızarması, şişmesi ve kasılmalar hissedilmesidir. Eğer bunların üzerine solunum güçlüğü yaşıyorsanız arı sokmasına alerjiniz var demektir. Arının zehri etkisini karın ağrısı kusma çarpıntı ve baygınlık olarak da gösterebilir. Direk solunum yoluna etki eden zehir nefessiz kalarak boğulma sonucunda can alabilir. Böyle belirtiler yaşarsanız acil bir şekilde en yakın doktora veya sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Tıp dilinde arı sokmasına alerjisi olan kişilerin yaşadığı bu duruma anaflaktik şok denmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arı Sokmasına Karşı Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık