DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

ARGAN YAĞI VE FAYDALARI NELERDİR?

18.03.2014
24 kez görüntülendi

ARGAN YAĞI VE FAYDALARI NELERDİR?

ARGAN YAĞI 

argan yağı

Son yıllarda kozmetik alanında oldukça fazla rağbet gören argan yağının sayısız faydaları bulunmakta. Cilt bakımı, tırnak bakımı, saç bakımı, vücut bakımı, güneşin zaralı içeriğinden korunmak, cinsel gücü arttırmak gibi kozmetik ve alternatif tıp alanında kullanıldığı gibi yemeklik yağ olarak sofralarda da şifa kaynağıdır. Öncelikle argan yağı hakkında bilgi verip ardından da faydalarından bahsedeceğiz.

Argan Yağı Nedir ?

Argan yağı (argonia spinosa) meyvesinden elde edilir. Argan yağı yaşlanmayı geciktirici özelliği ile cildi nemlendirir besler. Cilt kuruluğuna karşı savaşır, saçları hızlı biçimde nemlendirir ve etkileri cilt üzerinde oldukça çabuk hissedilir. Argan Yağı yıllar boyunca kadınların güzellik sırrı olmuştur.İçerisindeki doğal % 47,1 oleik asit (omega 9) %33,8 linoleik tekoferol (E vitamini) squalene, stroller, polifenoller gibi bileşimler içermektedir.

ARGAN YAĞI FAYDALARI NELERDİR, NERELERDE KULLANILIR ?

 1. Argan Yağının Cilt İçin Faydaları
Argan yağının cilt için en önemli faydalarından biri anti aging yani yaşlanmayı geciktirici özelliğinin olmasıdır. Cildinizdeki hücreleri yenileyerek kırışıklığı giderir, cildi nemlendirip yumuşatarak genç kalmasını sağlar. Cildinizdeki sivilceleri giderir ve kahverengi noktaları yok eder ve boyun çizgilerinizin yok olmasına yardım eder. İçeriğindeki zengin E vitamini sayesinde cilt için en yararlı yağ olan argan yağı, gece ve gündüz kullanılarak cildiniz için önemli bir nemlendirici kaynağıdır. Argan yağı gündüz kullanıldığında cildinizi güneşin zararlı ışınlarından ve kötü hava koşullarından korunmasına yardımcı olur. Hem kuru hem de yağlı cilt tipleri için uygun olan argan yağı, cildinizde meydana gelen tahriş, kızarıklık ve iltihaplanmayı önler, gözaltı kırışıklıklarını giderilmesine yardımcı olur.

2.Argan Yağının Vücut İçin Faydaları

Masaj için çok uygun bir yağ olan argan yağı, kolay emilebilen yapısı sayesinde vücut bakımında da kullanılmakta ve fayda sağlamaktadır. Vücut için özellikle hamilelik çatlaklarının önlenmesinde ve giderilmesinde etkili bir üründür. Selülit problemlerinin giderilmesinde de kullanılan argan yağı vücudunuza eski elastikiyetini kazanmasında yardımcı olur. Daha sıkı ve formda göğüsler için E vitamini açısından çok yüksek olan argan yağı kullanımı fayda sağlamaktadır. Argan yağı ile hem daha sıkı hem de daha biçimli göğüsler elde edebilirsiniz. Tüm vücudunuza uygulayarak da hem daha pürüzsüz hem de daha ipeksi bir cilde sahip olabilirsiniz.

3.Argan Yağının Saç ve Tırnak Bakımı İçin Faydaları

Argan yağının Evitamini bakımından oldukça zengin olduğunu söylemiştik. Bu nedenle argan yağı anti aging özelliği yanında aynı zamanda güçlü bir antioksidandır da. Canlılar da oluşan kimyasal süreçler, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Saçlarınızda tıpkı vücudunuzun diğer bölümleri gibi yaşınız ile birlikte değişmeye ve kurumaya başlar. İşte argan yağı saçınıza uygulandığında, serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek saçınızın zarar görmesini engeller, kurumasını ve yıpranmasına fırsat vermez. Argan yağı tırnaklarınız için de faydalıdır. Kırılgan yapıdaki tırnakları güçlendirir, sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık