DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

13.07.2014
90 kez görüntülendi

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü bebekler için yeri doldurulamaz bir besin kaynağı olduğu gibi  anne sağlığı için de oldukça yararlıdır. Genelde, doktorlar tarafından bebeğin en az 6 ay boyunca emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Hatta bu konuya oldukça önem veren Berna Laçin konuyla ilgili kampanyayı desteklemiştir. Bu yazımızda sizler için anne sütünün faydaları nelerdir sorusunun yanıtını araştırdık.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Öncelikle hiçbir ek besin ve mama takviyesinin anne sütünün yerini tutamayacağını söylemeliyiz. Anne sütü, bebeğin vücut sağlığı için en uygun besin kaynağıdır. Bebek için uygun ısıdadır ve gerekli besin değerlerini içerir. Sindirimi en kolay besindir. Bebeğin büyümesi ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü içen bir bebeğin D vitamini ve flor takviyesi dışında hiçbir besin takviyesine ihtiyacı yoktur. Anne sütü bebek için ilk aşı etkisi yaratır ve birçok hastalık için özellikle enfeksiyonlara karşı önemli ölçüde bağışıklık kazandırır. Anne sütünün bebek üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ve bebeğin zeka gelişimi için de oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar da anne sütü içen bebeklerin algılarının daha açık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca emzirmek, bebeğin ağız ve çene kaslarının kuvvetlenmesinde önemli rol oynar. Psikolojik açıdan ise, bebeğin anne sütü emmesi anne-bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir ve bebeğin güven duygusuyla büyümesine sebep olur. Hiçbir ekonomik karşılığı olmadığı için diğer mamalarla karşılaştırıldığında en iyi alternatiftir.

Emzirmenin anne üzerindeki yararlı etkileri ise loğusalık döneminin daha rahat geçmesi, rahmin daha kısa sürede toparlanması, göğüs ve rahim kanseri riskinin azalması olarak sıralanabilir. Ek olarak emziren annelerde kemik erimesi riski azalır,

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık