DOLAR: 3.81 TL
EURO: 4.09 TL

ANKARA-İSTANBUL ARASI NE ZAMAN VE NASIL 3 SAAT OLACAK?

03.04.2014
57 kez görüntülendi

ANKARA-İSTANBUL ARASI NE ZAMAN VE NASIL 3 SAAT OLACAK?

Atatürk demiştir ki: “Demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha mühim bir emniyet silahıdır.” Demiryolları şüphesiz ki en etkili ulaşım şeklidir. Doğaya yakınlığı, ülkelerin kalkınmasındaki yeri, ulaşıma katkısıyla ulaşımdaki payı göz ardı edilemez. Ülkemizde bunun farkında olan ülkeler arasındadır. Yeni yapılan trenle ile Ankara ile İstanbul arası trenle 3 saate inecek. Evet yanlış duymadınız 3 saat. Buyrun ayrıntılara geçelim…

TCDD Genel Müdürü Karaman, Ankara-İstanbul YHT hattının yapımının tamamlandığını, test sürüşlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Testler bittikten sonra yolcu taşımaya başlayacağız, 29 Mayıs olabilir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, yapımı tamamlanan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında gazetecilerle test sürüşüne katıldı. Dünyada 5-6 adet bulunan test trenlerinden Piri Reis hakkında bilgi veren Karaman, Piri Reis’in ilk etapta saatte 40 kilometre hızdan başlayarak hattın ölçümlerini gerçekleştirdiğini ifade etti. Karaman, testlerin amacının istenilen standartta yol yapımının, seyahat konforunun ve güvenliğin sağlanması olduğunu kaydetti. Karaman, “Testler bittikten sonra yolcu taşımaya başlayacağız, 29 Mayıs olabilir” dedi. TÜRKLER FAZLA SEYAHAT ETMİYOR. Avrupa’da seyahat katsayısı 200 iken, Türkiye’de bu rakamın 20 olduğunu ifade eden Karaman, Türk insanının çok fazla seyahat etmediğini söyledi. Karaman, hızlı tren sefere başladıktan sonra seyahat oranlarının arttığını vurguladı. Demiryollarının geleceğini tartışmak üzere bir şura gerçekleştirdiklerini anlatan Karaman, bu şura kapsamında akademisyenlerin, bürokratların ve konunun uzmanlarının katıldığı 100’e yakın toplantı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bu toplantılar sonucunda dünya ile entegre, ekonomik, AB mevzuatına uygun, güvenli, diğer ulaşım modlarıyla entegre bir demiryolu ağı oluşturulmasının kararlaştırıldığını belirten Karaman, bu anlamda 2023’e kadar 25 bin kilometre ilave demiryolu yapılacağını ifade etti.  İsteyen trenini alsın TCDD’nin yeniden yapılanması ve demiryollarının özel sektöre açılmasına ilişkin kanunun yürürlüğe girdiğini anımsatan Karaman, “Demiryolarından işletmeciliği, alt yapıdan ayıracağız. Karayollarında her isteyen arabasını alıp karayoluna çıkabiliyor. Demiryollarında aynı karayollarında olduğu gibi isteyen trenini alsın ve işletmecilik yapsın istedik” dedi. Karaman, 1 yıl içerisinde uygulamaya başlanabileceğini ifade etti. Demiryollarına yönelik çalışmalarda güvenliği ön plana aldıklarını belirten Karaman, Türkiye’nin 2023’te çok daha yaygın ve modern bir demiryolu ağına sahip olacağını söyledi. Demiryolunun pazar payı %2!!! Karaman, tüm bu çalışmaların sonucunda yolcuda demiryollarının payını yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek, şu anda bu oranın yüzde 2 düzeyinde olduğunu kaydetti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık