DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Anjin Nedir? Anjin Nasıl Tedavi Edilir?

19.08.2014
98 kez görüntülendi

Anjin Nedir? Anjin Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkan bir takım rahatsızlıklar vardır.Bunlardan bir tanesi de anjindir.Bizde sizler için bu yazımızda anjin rahatsızlığını ve bu rahatsızlığın tedavisinin nasıl olduğunu mercek altına aldık.

ANJİN NEDİR?

Anjin,ağzın içinde sağda,solda ve yutağın hemen başında yer alan bademciklerin iltihaplanması durumudur.Bu rahatsızlık ile yutmada bir takım zorluklar yaşanır,vücudun sıcaklığı yükselir ateş ve halsizlik kendini gösterir.Anjine yakalanan kişide bademcikler kızarmıştır ve bademcikler iltihap damlacıklarıyla kaplanır daha sonra bu iltihaplanmalar birleşerek tam iltihaplanmaya dönüşürler.

ANJİN İNSAN VÜCUDUNDA NELERE SEBEP OLUR?

Anjin ortaya çıkarttığı durumdan ziyade vücudun diğer fonksiyonlarını çok daha fazla etkilemektedir  ve vücudun çeşitli mekanizmalarında problemler yaratmaktadır.Bu problemlerin en başında;boyun ve çene altın bezlerinde oluşan iltihaplanma,sinüzit,boğaz ve bademciklerin etrafında abseleşme gelmektedir.Anjin boğaz ve çevresinin dışında boğaz uzak konumdaki bölgeleri de etkileyebilmektedir.Bunlar;

Ani Böbrek İltihabı : Bu durum süreklileştiğinde ani böbrek iltihabı devamlı bir böbrek iltihabına dönüşmektedir.Bunu sonucunda da yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Ateşli Romatizma : Bu rahatsızlık erkek çocuklarından çok kız çocuklarında daha fazla görülmektedir.Vaktinde müdahale edilmediği takdirde daha sonraki zamanlarda kalp romatizmasına varan ciddi kalp problemlerine neden olabilir.

Toplardamar iltihaplanmaları : Bu durum daha çok boyunda,başta ve yüzdeki toplardamarlarda ortaya çıkar.Bu durumun ölümle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Anjinin en sık bulaşma şekli damlacıklardır ve en çok 5-15 yaş arası çocuk gruplarında görülür yetişkinlik ile beraber görülme sıklığı da düşer.

ANJİN NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Anjin yatak istirahati,bitki ilaçları,boynun sarılması ve ağrı gidericiler ile tedavi edilmektedir.Bunu dışında boğazdaki enfeksiyonlar için ateş düşürücü ve iltihap önleyici antibiyotiklerde verilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Anjin Nedir? Anjin Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık