DOLAR: 5.26 TL
EURO: 5.96 TL

ANİMASYON NASIL HAZIRLANIR?

18.02.2015
55 kez görüntülendi

ANİMASYON NASIL HAZIRLANIR?

3 – 4 dakikalık kısa bir animasyon filmi ne kadar zor olabilir ki? Ben bu soru ile bu işe girdim ve önümde kendimi devamlı geliştirmek zorunda olduğum bir kavram ortaya çıktı. Burada amacım kimsenin gözünü korkutmak değil. Herkesin yeterli bilgiye sahip olduktan sonra bilgisayarında animasyon filmi yapmamasının hiç bir nedeni yok. İş yaratıcılığınızda gizli. Fakat tüm bu aşamalardan önce Amerika’yı yeniden keşfetmemek için bu yazının amacı, temel bilgileri bu web sitesi aracılığıyla sizlerle paylaşıp karşılaşabileceğiniz sorunlara bir cevap bulabilmek.

Animasyon nedir ?

Birden çok imajın ardı ardına gösterilerek elde edilen bir tür illüzyondur animasyon. Aslında gözde bir önceki imajı hatırlama (ikonik hatırlama) aksaklığından yararlanılır. Birden çok yöntem ile bu gerçekleştirilebilir.

Animasyonun kısa tarihçesi

En eski bulunan animasyon çizimleri M.Ö. 3000’ler de İran’da bir mağara duvarında görüntüleniyor. Bununla beraber Mısır’lıların bir hikayeyi anlatan bir dizi resimli gravürlerini de antik bir story board olarak görebilirsiniz. 19. yüzyılda ise dönemin ünlü sayfa çevirme animasyonu biliniyor. Fakat sinematograf’ın yaygın olarak kullanılmasına kadar (1919) çokta fazla yol katedemiyor.Bir özel efekt filmleri yaratıcısı Georges Melies animasyonu kullanan ilk kişi olarak biliniyor. Kullandığı teknik daha sonra Stop-Motion animasyon olarak anılacaktır. 1899 da yine Bryant ve May (kibrit üreticisi) için geliştirilmiş bir reklam filmi stop-motion tekniği ile gerçekleştiriliyor.70 dakikalık animasyon filmi El Pasto(1917) ise ilk animasyon filmi olma özelliğini taşıyor.

ANİMASYON FİLMLER NASIL YAPILIR?

Dünyada animasyon film pazarından aslan payını alan şirket, hepinizin de tahmin edebileceği gibi,Pixar‘dır. İyi ama Pixar sevdiğimiz animasyon filmlerini nasıl yapıyor, hangi teknolojileri ve teknikleri kullanıyor? Dahası nasıl oluyor da yaptıkları iş genelde her yaş grubundan insanın sevebileceği eğlenceli filmlere dönüşüyor?Açıkcası yapılan röportajlarda Toy StoryA Bug’s LifeToy Story 2,Cars gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Mr. Lasseter böyle bir başarı ve kazanç beklemediklerini mutluluk ve gururla dile getiriyor ve ekliyor: ‘ Başarımızın nedeni verdiğimiz emektir. ‘

İyi ama ne kadar zor olabilir ki?

Sizin için araştırdık. Meğer bu iş küçümsenemeyecek kadar özveri istiyormuş.

Öncelikle en sevdiğiniz animasyon filminin ardında ki bilim.

Animasyon filmlerde hareketi sağlamak için klasik bir yöntem kullanılıyor. Çizerler birbirini tamamlayacak hareketleri tek tek çiziyorlar ve çizdikleri bu kareler art arda gösterildiğinde hareket oluşuyor. Çok sevilen Tavuklar Firarda filminde saniyede 24 kare görüntüleniyordu. Modern bir animasyonda, örneğin Köpekbalığı Hikayesi‘nde toplamda 120.000 kare geçiyor gözümüzün önünden!

Bir de animasyon yöntemleri var. Bunlardan birisi 19.YY’dan beri kullanılan Earl Hurd tarafından geliştirilmiş Cel Animation. Bu yöntemde yarı geçirgen basit bir kare arkaplanın üzerine yerleştirilir böylece her defasında arkaplan çizilmek zorunda kalmazdı. Bu hem zaman hem de görüntünün sabitliğini sağlıyordu.

Stop Motion(Anlık Görüntü) Animation tekniği ise gerçek oyma modellerden oluşan maketlerin hareketlerinin anlık görüntülerinin art arda hızla geçirilerek dinamik görüntü elde etmek fikrine dayanıyor.

Sonuncu teknik ise CGI (Computer Generated Imaginary [Bilgisayarla Sağlanan Görüntü]) tekniği. Günümüzün bilgisayar teknolojisinin el verdiği kadarıyla bu yöntem sanal ortamda karakterlere; şekil, renk, üç boyutluluk ve hareket kazandırıyor.

Bizim ilgilendiğimiz teknik CGI.

Bilgisayarlarla Animasyon Film Yapmak

Günümüzün bir çok animasyon filmi bu yöntemle yapılıyor. Bu şekilde bir film hazırlamak yıllar alabiliyor. Bir projeyi hayata geçirirken dikkat edilen üç unsur var.

Gelişim

– Bir fikir bulunmalı
– Taslak bir senaryo yazılmalı
– Çizimlere başlanmalı, karakterlerin oluşumu için pek çok sanatçı bu evreye katılır.

Ön Yapım

– Ses kayıtları başlamalı
– Karakterlerin çizimleri detaylandırılmalı
– 2 boyutlu resimler bilgisayar ortamında 3 boyutluya çevirilmeli.
– Karakterlerin iskeletlerini hareket ettiren bir ön program geliştirilmeli.

Yapım

– Karakterler, mekan, kamera açıları belirginleşmeli
– Karakterlerin mimikleri, ortam özellikleri eksiksizleştirilmeli.Kullanılacak fizik kuralları normal mi yoksa aşırımı, karar verilmeli.
– Bir saniyede gösterilecek kare sayısı öngörülmeli ve binlerce çizime başlanmalı.
– Gölgelendirilme ve cisimlerin ışağa olan tepkileri ayarlanmalı
– Gerçek objelerdeki aydınlatma bilgisayara aktarılmalı
– Filmin reklamları ve tanıtımlarına başlanmalı
– Son rütuşlar artık yapılmalı

İşte, kabaca, bir animasyon film yapılırken takip edilen hususlar bunlardır. Çizerlerin yaptıkları açıklamalara göre bazen bir saniyelik bir şeyi çekmek için 6-9 saat uğraştıkları da oluyormuş.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık