DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL

Anı Nedir? Anının Özellikleri Nelerdir? İyi Bir Anı Yazısı Nasıl Yazılır?

30.03.2014
223 kez görüntülendi

Anı Nedir? Anının Özellikleri Nelerdir? İyi Bir Anı Yazısı Nasıl Yazılır?

Anı nedir? Anının özellikleri nelerdir? Anı yazısı yazarken nelere dikkat edilmeli?İşte cevaplar…

‘Anı’nın eski karşılığı ‘hatıra’dır. Edebî bir tür olarak anı Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? bir kişinin aklının erdiği dönemden itibaren görüp yaşadığı Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? kendisi ve toplum için önemli gördüğü olayları ve durumları belli bir sistem içinde yazıya döktüğü Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? genellikle Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? otobiyografik metinlere denir. Otobiyografi Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? kişinin yalnızca kendisiyle ilgili bilgileri verirken anı Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? hem bireysel hem de sosyal anlamda bilgi içerir. Günlük tutan yazar Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? sıcağı sıcağına o günün olay Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? yaşantı ve düşüncelerini aktarırken; anı yazarı Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? tarih olmuş eski zamanların olaylarını belleğe ya da belgelere dayalı olarak ortaya koyar. Bu bakımdan anı metinleri yalnızca hatırlanabilen Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? unutulmayan Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir?kaydedilebilen olayları içerdiği için tarihi aynen aksettirmekten uzaktır Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? büsbütün objektif olması beklenemez. Toplumların sosyal hayatlarında anı aktarmak önemli bir gelenektir. Özellikle yaşlı insanlar kendilerinden daha genç kimselere daha önce görüp geçirdiklerini Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir?yaşadıkları ilginç olayları anlatırlar.
Anı yazma geleneği Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? Tanzimat döneminde Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? kimi devlet adamlarında batıdaki meslektaşlarına olan özentiden başlamış ve giderek günümüze kadar gelmiştir.

Tanzimat öncesindeki şuara tezkireleri Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? menakıpname Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? siyer Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? vekayi’name Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? gazavatname Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir?fetihname Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? sefaretname gibi eserler bilinen anlamıyla birer anı eseri olmasalar da bu türe özgü özellikleri taşırlar.

Anılar konuları itibariyle genellikle siyasî ve edebî olmak üzere iki kategoride değerlendirilmektedir. Bunlar kesin sınırlandırmalar değildir. Bir siyasî anı kitabında edebî anılar da olabilmektedir. Kimi anı kitapları da toplum içinde belli özellikleriyle seçilmiş kişilerin portrelerinden oluşmaktadır. Halit Fahri Ozansoy Edebiyatçılarımız Geçiyor (1939) Anı Nedir? Nasıl Yazılır? Anı Türleri Nelerdir? Yahya Kemal Beyatlı Siyasî ve Edebî Portreler (1968); Yusuf Ziya Ortaç Portreler (1960); Hakkı Süha Sezgin Edebî Portreler’i (İstanbul 1997); Beşir Ayvazoğlu Defterimde 40 Suret (İstanbul 1996)… gibi.

ANININ ÖZELLİKLERİ: 
1- Gerçek deneyimleri anlatır. 
2- Herhangi bir düşünceyi kanıtlama amacı yoktur; bilgilendirme amacı vardır. 
3- Söyleşi havasındadır, dili yalındır. 
4- Genellikle öyküleyici anlatım biçimiyle yazılır.
5- Konusunu bir yerden alır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Anı Nedir? Anının Özellikleri Nelerdir? İyi Bir Anı Yazısı Nasıl Yazılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık