DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Anahtarı Kim Bulmuştur? Anahtar Nasıl Bulunmuştur?

12.08.2014
118 kez görüntülendi

Anahtarı Kim Bulmuştur? Anahtar Nasıl Bulunmuştur?

“Anahtarı Kim, Nerede Bulmuştur? Anahtar Nasıl Bulunmuştur?” sorularının cevaplarını yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Anahtar Nedir? Anahtarı Kim, Nerede Bulmuştur?

Güvenliğin ilk adımı olan anahtar; kapı, dolap, sandık, hazine, kasa, çekmece gibi kapalı kalması gereken şeylerin kilitlerini açmak veya kapatmak için kullanılan küçük bi mekanizmadır. Yapımında tarihten bugüne kadar çeşitli maddeler kullanılmıştır, ağaçtan yapılanına da madenden yapılanına da rastlanmıştır.

Tarihte bilinen en eski anahtarın bundan 4000 yıl öncesinde kullanıldığı düşünülüyor. Bilinen ilk anahtar Mısır’da Ninova civarlarındaki Khorsabad saray kalıntıları arasında arkeologlar tarafından bulundu. Anahtar ve kilit ile ilgili güvenli bölge oluşturma, ve sağlama alma çalışmaları ilk kez İngiltere’de 1778 yılında Robert Barron tarafından yapılmıştır. Anahtar ve kilit sistemi ile ilgili ilk patenti de Robert Barron almıştır. Joseph Bramah ise 1984 yılında emniyet kilidinin patentini aldı. Ve 1984 yılında yapılan bu kilit açılamaz damgasını alan ilk kilit olmuştur.

1857 yılında James Sargent dünyanın ilk şifreli ve şifresi değiştirilebilir anahtar ve kilitini yapmayı başardı. Sargent’in kilit sisteminin Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı tarafından kullanılması onu en güvenli kilitleri yapan üretici konumuna getirdi. Sargent 1873 yılında bankalar için prototip bir kilit sisteminin patentini aldı.

Henry Soref 1921 yılında Soref Master Lock Company adlı şirketi kurdu. Yaptığı çalışmalar sonunda 1924 yılında ilk asma kilitin patentini aldı.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık