DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Anadolu Hisarı’nın Özellikleri Nelerdir?

03.08.2014
98 kez görüntülendi

Anadolu Hisarı’nın Özellikleri Nelerdir?

İstanbul ve İstanbul’un fethi tarihte çok önemli yerler edinmişlerdir.Peki İstanbul nasıl fethedilmşitir?Fethedilmesini sağlayan unsurlar nelerdir bunları hiç düşündünüz mü? Hiç şüphesiz ki fethedilmesini kolaylaştıran en önemli etmenlerden biride yapılan Anadolu Hisarıdır.İşte bizde bu yazımızda sizler için Anadolu Hisarı ve bu hisarın özelliklerini mercek altına aldık.

ANADOLU HİSARININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Anadolu hisarı İstanbul’un fethinin başarısında çok büyük rol oynamış ve Osmanlı padişahlarından olan Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılmıştır.İstanbul boğazının Anadolu yakasında bulunu ve bulunduğu bölgeye adını verir.Rumeli Hisar kurulduğu alanın yaklaşık olarak dörtte biridir ve kurulduğu alan yaklaşık 7 bin metrekaredir.Yıldırım Beyazıt İstanbul’un fethi sırasında bu hisarı askeri amaçlarla hazırlatmış ve kuzey tarafından gelecek olan tehlikeler engellenmiştir.

Anadolu Hisarı’nın hemen karşısında Rumeli Hisarı bulunmaktadır ve ikisininde yapılış nedenleri aynıdır.Karadeniz üzerinden gelecek olan saldırıları engellemek ve boğaz hakimiyetini ele geçirmek.Fetih başarı ile sonuçlandıktan sonra bu hisarlar gümrük olarak kullanılmaya başlanmıştır.Cumhuriyet dönemi ile bu hisarlar turistik olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Anadolu Hisarı Rumeli hisarından yaklaşık olarak 57 sene önce yapılmıştır.İnşaatın bitme tarihi işçiler tarafından 1935 diye kaydedilmiştir.Hisarda iç içe iki kale yer almaktadır ve bu tarz inşaat o dönemin inşat tarzını yansıtmaktadır.Havan topu o dönemlerde olmadığı için savunma bu şekilde daha rahat yapılmaktaydı ve bu nedenle iç kale ile dış kale arasına kapı yapılmamıştır ve bağlantı köprülerle sağlanmıştır.

Anadolu hisarı iki metreden fazla kalınlığa sahip surlarla çevrilmiştir ve bunlarla korunmaktadır.Surların içinde topların kullanımı için siperler yer almaktadır ve kale duvarları dikdörtgen olarak inşaa edilmiştir.Surların boyu 65 ve 80 metre boylarındadır.

Anadolu hisarının tarihteki yeri ve önemi tam olarak anlaşılamamış ve bu yüzden günümüzde bu hisarın içinde yol geçirilmesine önem verilmiştir.Bunun yanı sıra Anadolu Hisarı ve etrafı günümüzde çoğunluklar yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık