DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Alüminyum Zararlı Mı? Alüminyumun Zararları Nelerdir?

19.08.2014
203 kez görüntülendi

Alüminyum Zararlı Mı? Alüminyumun Zararları Nelerdir?

“Alüminyum zararlı mı? Alüminyumun zararları nelerdir? Alüminyumun vücuda ve çevreye etkileri nelerdir? Alüminyum kap kullanmalı mıyız?” gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız Alüminyum hakkındaki yazımıza göz gezdirin.

Alüminyum Zararlı mı?

Alüminyum günlük hayatta oldukça sık kullanılan bir metaldir. Evlerdeki tencereler, kaplar, ambalajlar, folyolar, yediğimiz besin, içtiğimiz su alüminyum içerir. Alüminyum geniş alanlarda kullanılan bir maddedir. Alüminyumun kullanışlı bir madde olduğu gerçek, fakat insan sağlığına ve çevreye zararlarının olduğu da özellikle son yıllarda alüminyum kullanımına şüpheyle bakılmasına yol açıyor.

Alüminyumun Zararları Nelerdir?

  • Alüminyum içeren topraklarda yetiştiği için pek çok gıda ürünü alüminyum içermektedir, . Toprağın pH’ı 4.5-5′ten düşük olduğu zaman alüminyum toprak suyunda çözünür ve bitki kökleri tarafından absorbe edilir. İçme suyundan gıdaya alüminyum geçişi olabilir. Bu gıdalar kabartma tozu, kek, peynir gibi gıdalardır.
  • Alüminyum tencere ve kaplarda yemek yapmak, alüminyum folyoya yemek sarmak alümiyumla temas eden yiyeceğe alüminyum maddesi bulaşmasına sebep olacaktır.
  • Alüminyum kaplardaki yemekleri tüketen insalarda Alzheimer, anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, kanser hastalıkları görülebilir. Alüminyumun sürekli alımı beyin hücrelerinde birikime sebep olur ve bu da beyin hastalıklarına davetiye çıkarır.
  • Alüminyum miktarının yükselmesi vücuttaki kalsiyum, fosfor, demir gibi faydalı minerallerin emiliminin azalmasına sebep olur. Vücuttaki mineral dengesini bozar.
  • Alüminyum oranının artması bebeklerde zeka geriliğine sebep olabilir. Hamilelikte kullanımı da bebek açısından çok tehlikelidir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Alüminyum Zararlı Mı? Alüminyumun Zararları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık