DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır?

03.07.2014
542 kez görüntülendi

Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır?

“Altın oran nedir? Hangi alanlarda kullanılır? Değeri kaçtır? Nasıl hesaplanır? sorularının cevaplarını bulmak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Altın Oran Nedir?

Milyarlarca yıldır değişmeyen mükemmel bir uyum içerisinde olan tüm evren elemanlarının arasındaki uyumu sağlayan geometrik orandır. MÖ. 300’lü yıllarda Yunanlılar ve Eski Mısırlılar tarafından keşfedildiği öne sürülmektedir. Aynı zamanda evrendeki müthiş uyumun da sebebi olarak Yaratıcı’nın kullandığı oran olarak da geçmektedir. Evrenin varoluşundan bu yana tüm varlıklarda bu oran olduğundan bahsedilmekte ve bu da matematik ve bilim dünyası mensubu kişileri hayranlık içerisinde bırakmıştır.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Altın oran öylesine mükemmel bir uyumu verir ki, insan vücudunda hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Örneğin tüm el parmakları üç boğumdan oluşmaktadır, parmak boyunun ilk iki boğuma oranı altın oranı vermektedir. Aynı şekilde el orta parmağının boyunun serçe parmağın boyuna oranı atın oranı vermektedir. Bacak boyunun, ayaklardan dize kadar olan uzunluğa oranı, tüm kolun parmak ucundan dirseğe kadar uzunluğunun oranı, burun-çene arası uzunluğun burun-dudak arası mesafeye oranı hep altın oranı yani 1.618 sayısını vermektedir. Buna ek olarak ayçiçeği, papatya, çam kozalağı, deniz kabuğu gibi bir çok varlıkta altın orana rastlanmıştır.

Bunların yanında sanat ve matematikte de altın orandan faydalanılmaktadır. Örneğin Fibonacci serisi denen seri, altın oran üzerine tespit edilmiş bir seridir. Aynı şekilde Leonardo Da Vinci en meşhur tablosu olan Mona Lisa‘yı yaparken de müthiş altın orandan faydalanmıştır. UNESCO tarafından dünyanın yedi harikasından bir tanesi olarak kabul edilen ve günümüze kadar gelebilen tek harika olan Keops Piramidi‘nde de altın oran kullanılmıştır. Mimar Sinan tüm yapılarında altın orandan faydalanmıştır, cami minarelerinde altın oran görülmektedir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır?, 9.7 out of 10 based on 3 ratings

Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık