DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Altın Oran Nedir? Nasıl Bulunmuştur?

26.04.2014
202 kez görüntülendi

Altın Oran Nedir? Nasıl Bulunmuştur?

Bu yazımızda sizlere evrende görebileceğimiz tüm nesne ve varlıkların parçaları arasında bir uyumun olduğunu ve binlerce yıldır hiç değişmediği saptandığı için Yaratıcı‘nın matematiksistemi olarak bilinen bağıntıya “altın oran” denilmektedir. Sanatta ve matematikte çok kez karşılaşabileceğimiz bu oran, aslında basit bir kural üzerine oturtulmuştur. Fakat gözlemleyebildiğimiz bütün varlık aleminde bu oranın geçerli ve tutarlı olarak göze çarpması, insanları şaşkına çevirecek kadar ciddi bir sistemi ortaya koyuyor. Evrenin var oluşundan bu yana tutarlı olarak bütün varlıklarda aşağıda açıklanacak olan 1,618′e karşılık gelen bir oranın bulunması, dünyaca ünlü matematikçilerin de hayranlıkla incelediği ve kendi çalışmalarında kullandıkları bir konu alanı olmuştur.

Altın oran, doğada sayısız canlı veya cansız varlıkların şekillerinde veya yapısında bulunan özel bir değerdir. Doğada bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik  ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Doğada en belirgin örneklerine insan vücudunda, denizkabuklularında ve ağaç dallarında rastlanır. Platon‘a göre kozmik fiziğin anahtarı bu orandır. altın oranı bir dikdörtgenin boyunun enine olan “en estetik” oranı olarak tanımlayanlar da vardır.
Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.  Altın Oran; CB / AC = ab / CB = 1.618; bu oranın değeri her ölçü için 1.618 dir.

Bir DOĞRU parçasının (AB) Altın Oran’a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın (AC) büyük parçaya (CB) oranı, büyük parçanın (CB) bütün doğruya (AB) oranına eşit olsun.

Altın Oran, pi (?) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894…’tür. (noktadan sonraki ilk 15 basamak)Altın oran

Altın Oranın ifade edilmesi için kullanılan sembol, Fi’ dir.

Plastik ve estetik cerrahinin hızla gelişmesiyle birlikte özellikle kadınlar arasında kullanılan bir deyim haline gelmiştir. Yüzde, alın, kaşlar, burun, yanaklar, dudaklar ve çene arasındaki uzaklık ve açıların oranının mükemmliğini anlatmak için bu deyim kullanılır. Dünyanın önde gelen estetik cerrahlarının bir dönem, Avustralyalı aktris Charlize Theron’u, altın orana sahip tek ünlü olarak lanse etmeleri bu deyimin Charlize Theron’la bütünleşmesine neden olmuştur.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık