DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Alışverişlerdeki Tuzaklar ve Bu Tuzaklardan Korunma Yolları Nelerdir?

20.04.2014
105 kez görüntülendi

Alışverişlerdeki Tuzaklar ve Bu Tuzaklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Teknolojiyle beraber satın alma opsiyonları da gelişti. Bu gelişme çoğu zaman lehimize olsa da bazı zamanlar geliyor ki bu gelişim tuzak haline gelmiş. Bu tuzaklara düşmemek için yapmamız gereken :tedbirli olmak. Bu yazımızda sizlere nasıl dolandırıcılık yapılıyor onları ve tedbirli olmanız gereken konuları ele aldık. Buyrun vakit kaybetmeden bilinçlenelim…

 

“KOPYALAMA TARZI DOLANDIRICILIK ARTIYOR” 

Ekonomist Öztekin, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde kullanılan banka kartı (maaş kartı) sayısının 83 milyona, kredi kartı sayısının ise; 55 milyona ulaştığını vurgulayarak, bu kartları kullanan vatandaşların mağdur duruma düşmemeleri için bazı tedbirler almaları gerektiğini belirtti. Ekonomist Öztekin, kredi kartları ve maaş kartlarının kullanımının bayram alışverişinin gelmesiyle önümüzdeki günlerde daha da artacağına dikkat çekerek, “Bayramlarının zehir olmasını istemeyen vatandaşlarımız yapacakları kartlı alışverişlerde çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü başta bayramlar olmak üzere, tatil zamanlarında alışverişlerin artmasını fırsat bilen bazı kötü niyetli kişilerin organize ettiği ‘kopyalama’ tarzı dolandırıcılık olayları sıkça yaşanmaktadır. Bu nedenle yapacağınız her alışverişte kullandığınız kartınızın, bankaların POS (Satış Noktası Terminali) makinesi haricindeki cihazlardan geçirilmesine izin vermeyin. Kartın ikinci bir cihaza takılması büyük risktir. Kartınızın ikinci bir cihaza takılması demek; bilgilerinizin kopyalanması, depolanması ve sonrasında başka amaçla kullanmasının önünü açmak demektir. O yüzden vatandaşlarımız kartlarının POS cihazı haricinde başka hiçbir cihazdan geçirilmesine izin vermemelidir” açıklamasında bulundu.

“KART BİLGİLERİ HİÇ KİMSEYLE PAYLAŞILMAMALI”

Vatandaşlarımın gerek alışveriş esnasında gerekse sonrasında sıkıntı yaşamaması için alışverişlerini banka kartı (maaş kartı) veya kredi kartı ile yapacaksa kart kopyalama ve dolandırıcılığına karşı uyanık olmaları gerektiğini ifade eden Öztekin, şunları kaydetti:
“Kişi ne şartta olursa olsun kartlarının şifre ve güvenlik numarası başta olmak üzere kart bilgilerini hiç kimseyle veya kurumla paylaşmamalıdır. Kart şifrelerinin başkaları tarafından öğrenildiği düşünen vatandaşlarımız vakit kaybetmeden şifrelerini değiştirmelidirler. Yapılan alışverişlerde kartla yapılacak işlemler gözler takip edilmeli, eğer kasiyer veya satış görevlisi vatandaşa ait kartı POS makinesi haricinde bir başka cihazdan geçirmek isterse buna engel olunmalıdır. Alışverişlerden sonra pos makinesince verilen müşteri nüshaları saklanmalı ve aylık ekstrayla karşılaştırılmalıdır. Banka kartı (maaş kartı) veya kredi kartının kaybedilmesi veya çaldırılması durumunda vakit kaybedilmeden kartın ait olduğu banka aranmalı ve kullanım işlemi iptal ettirilmelidir. Tüm bunlarla birlikte ATM’de işlem yapmak için takılan kartların sıkışması durumunda kart sahibi kesinlikle ATM’den ayrılmamalı ve ATM’nin ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri telefonla aranarak durumu bildirilmelidir. Böyle durumlarda size yardım etmek isteyen banka görevlisi de dahil olmak üzere hiçbir kimseye kart şifresi söylenilmemelidir. Ayrıca ATM’lerde şifre girilirken şifreyi girdiğimiz elimizin üzeri diğer elimizce kapatılmalıdır. Bu harekette şifrenizin gizlenmesine yardımcı olacaktır.”

 

Kredi kartı kullanımı ve indirim tuzakları

Kredi kartlarını kullanmayan hemen hemen yok gibi. Köşe başlarında kurulan stantlarda bedava dağıtılan kredi kartlarından, herkesin cebinde birkaç tane muhakkak vardır. Alırken güzel de ya iptal ettirirken… kırk-elli dereden su getiriler, diksiyonu düzgün elemanlarla, sizi kaybetmemek ve kartınızı iptal ettirmemek için her yola başvururlar, türlü diller dökerler. Ya kardeşim madem bu kadar basit ve çok çabuk verebiliyorsun, bu kadar çabuk ve basit de iptal ettirsene. Neden insanların analarından emdiği sütü ağızlarından burunlarından getiriyorsunuz. Yok, “bilemem hangi müşteri numarasını arayın, iptal ettirin” denir. Ararsın müşteri numarasını, “şunun için 1’e, bunun için 2’ye, başka bir işlem için 3’e, çıkmak için 4’e, yeniden girmek için 5’e basın”  gibi benzeri birçok yönlendirmelerle insanı oyalayıp, aradığına pişman ettirirler.

Belki fazla olmamak şartıyla kredi kartını yerinde ve zamanında, usulüne uygun kullandığında, faydasının olup olmadığı tartışılabilir. Ancak cüzdanında onlarca kredi kartı taşındığında, esas sıkıntı burada ortaya çıkıyor.  Kredi kartını doğru kullanmadığınızda sırtınıza olmadık yük yükler, sizleri olmadık mecralara sürükler, hayatınızı zindan eder, ailenizi dağıtır, sıkıntılara duçar eder, Beklenmedik sonuçlarıyla sizleri hayal kırıklığına uğratır, ruhi bunalımlara sürükler, ekonomik darboğazlara doğru götürür, bilinmedik denizler doğru size yelken açtırır.

Sonuç, fiyasko, depresyon, bunalım, Allah muhafaza belki de intihar, ölüm…

Kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına herkesin cebinde olan kredi kartlarını kullanmanın en akıllıca ve doğru yolu, onu sadece bir taksit aracı olarak kullanılmasıdır.

Peki, bizler ne yapıyoruz?

Markette bir sakız almak için, dışarıda lokantada yemek için, ufak tefek bakkal alışverişlerinde kullanmak için, anlık küçük ihtiyaçları satın almak için kullanıyoruz an için pek bir ifade etmeyen parasal miktarlar, ay sonunda banka faturaları geldiğinde gördüğümüz rakamlar bizi hayal kırklığına uğratmaktadır. Özellikle kredi kartlı harcamalarda ipin ucunu kaçırmamak, sonradan ah-vah etmemek için, bütçemiz oranında elimizdeki mevcut paraları harcamalı ve alışveriş yapmalıyız.

AVM’ ler de hesapta olmayan bazı satış teknikleriyle kredi kartı alışverişleri kullanımı da arttırılmaktadır. Sıkça rastladığımız ve adeta tuzak olan bir takım ürün etiketlerindeki yanıltıcı veya özendirici fiyatları, çalışan müzikler, insanın yüreğini okşayan renkler kredi kartı kullanımını tetiklememektedir. Her zaman çok basit bir pazarlama taktiğidir olmuştur, etiketlerdeki 9, 99 ya da 999 kuruşluk fiyatlar yazılımı…

Bunların bir tuzak olduğunu hepimiz biliyoruz, ama yine de şöyle bir uğramak, bakmak belki de almaktan kendimizi alıkoyamayanız. Bize çok ucuz gibi gelir; ama aslında olabileceğini dikkate almalıyız. Kuruşluk küçük bir farkla aslında daha büyük oluştuğunu, hemen kredi kartlarına başvurarak alırken, büyük bir yanılgı içerisine düştüğümüzü fark etmeyiz. Bu yiyecek, içecek gibi gıda maddelerinde, mağazalardaki kıyafet, giyim, kuşam da olabilir, takı, tasarım ve aksesuarlar olabilir, ihtiyacımız olmadığı halde alınan üçü-büyük çeşitli ev ihtiyaçları olabilir, müşteri çekmek özellikle kredi kartıyla çok cazip olduğuna değinilerek müşteri çekme maçoyla bir kredi kartı kullanım çılgınlığına dönüşebiliyor.

Söyler misiniz hangimiz mutfağında ihtiyaç fazlası olan gıda maddeleri, temizlik maddeleri, hangimizin elbise dolabında ihtiyaç fazlası bilmem kaç yıl bize yetecek giyeceğimiz yoktur.

Muhakkak bazı indirim günleri, bu işi hakkıyla yapanlar vardır, bunları kaçırmamakta fayda vardır. Ancak normalde hiç kullanmadığınız ürünleri almak da, kredi kartı tuzağıyla bilindik muhtemel sonlara davetiye çıkarmaktır. Sizi siz olun kredi kartını kullanırken” bin düşünüp bir karar verin” ve ona göre alışverişler yapın, sözde indirim ilanlarına kanarak, tuzaklara düşmeyin. Sonara başınızı taştan taşa vurursunuz ama olan olmuştur artık nafile!..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık