DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Alevilik Nedir? Alevi Önderleri Kimlerdir?

08.07.2014
116 kez görüntülendi

Alevilik Nedir? Alevi Önderleri Kimlerdir?

Günümüzde mezhep tartışmaları hala sürmekte hatta gün geçtikçe daha vahşi boyutlara gelmektedir. Ülkemizde de her fırsatta tartışmaya açılan Alevi konusu hakkında merak ettiklerini ve alevilik nedir, alevi önderleri kimlerdir gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için yazdık.

 

 

Alevilik Nedir?

Alevinin kelime anlamı Hz. Ali yanlısı ve sevenidir. Alevilik, Müslümanlığa ait  i’tikadi mezheptir. Bu mezhepten olan kişiler alevi olarak adlandırılır. Aleviler Hz. Muhammed’i son peygamber olarak kabul etmekle beraber Hz. Ali’nin de imamlığını esas almaktadır. Aleviler ibadetlerini cemevinde yaparlar. Bazıları camiyi ibadethane olarak kabul ederken bazıları da Hz. Ali’nin cami de öldürülmesinden ötürü cami yerine cem evinde ibadetlerini gerçekleştirir. Aleviler kendi içlerinde fikir ayrılıkları yaşadığı bir diğer konu da namaz kılmaktır. Bazı aleviler namaz kılarken, bazı aleviler de namaz yerine yerine kendilerine özgü ibadetleri olan semah ve cemi tercih ederler. Aleviliğin temelinde Hâkk-Muhammed-Ali üçlemesi ve  Ehl-i Beyt ve Oniki İmamları önemseyen bir anlayış yatmaktadır.

 

 Alevîler kendi içlerinde bir çeşit hiyerarşi oluşturmuştur. Örneğin yola gönül vermiş olana tâlip denir. Kişi, yolun kurallarını yerine getirip bilgi düzeyini arttırdıkça yükselir. Alevîlikte yol denen deyimin temelini Dört Kapı Kırk Makam anlayışı oluşturmaktadır. Dört Kapı ve Mertebeleri şunlardır:

  • Şeriat (Bel Kapısı / Mü’minlik Mertebesi),
  • Tarikat Kapısı (Yol Kapısı / Zâhidlik Mertebesi),
  • Hakikat Kapısı (İl Kapısı / Âriflik Mertebesi),
  • Marifet Kapısı (Gök Aman – Yer Ana / Mûhiplik Mertebesi).

Aleviler’in üçte biri İstanbul’ da yaşamaktadır. Türkiye’de en çok alevi köyü is Sivas’ta bulunmaktadır. Alevilerin en çok bilinen ayinleri cem ve semahtır. Oruçları Müslümanlığın diğer mezheplerinden biraz farklıdır. Diğer mezheplerden farklı olarak hızır orucu, kadir orucu, masum-u pak orucu ve muharrem orucu tutarlar. Alevilik, dinde şekilcilikten uzak, dinin özüne inen bir anlayışa sahiptir. Aleviler, ibadeti kalıplaştırmaktan uzak ve daha bireysel bir din anlayışına sahiptirler.  Aleviliğin temel ilkelerinden biri “herkesin dini kendine” ilkesidir. Bu sözden anladığımız üzere aleviler, Allah ile kul arasındaki ilişkinin özel olduğuna ve dinde zorlama olmadığına dikkat çekerler.

Alevi Önderleri Kimlerdir?

Alevilerin tarihsel süreçte bir çok önderi bulunmaktadır. Alevilik mezhebi önderlerinden en çok bilinenleri;

 • Veysel Karani
 • Hacı Bektaş-ı Veli
 • Ahmed Yesevi
 • Kaygusuz Abdal
 • Pir Sultan Abdal

olarak sıralanabilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Alevilik Nedir? Alevi Önderleri Kimlerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık