DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Akciğerli Balık Nedir? Akciğerli Balıkların Özellikleri Nelerdir?

05.09.2014
96 kez görüntülendi

Akciğerli Balık Nedir? Akciğerli Balıkların Özellikleri Nelerdir?

Akciğerli Balık Nedir? Akciğerli Balıkların Özellikleri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

AKCİĞERLİ BALIK NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Akciğerli balıkları yaşayan fosiller olarak adlandırabiliriz.Akciğerli balıklara ait olduğu tespit edilmiş bazı fosillerin 300 milyon yıl öncesinden kaldıkları saptanmıştır.Bugün yaşamakta olan akciğerli balıklar ise bulunan fosil akrabalarıyla büyük benzerlikler taşımaktadırlar.Akciğerli balıklar var oldukları ilk zamanlarda hemen hemen dünyanın her tarafında bulunmaktaydılar ancak zamanın ilerlemesi ile birlikte günümüzde sadece Güney Amerika,Afrika ve Avustralya’nın belli kesimlerinde yaşamaktadırlar.

Balıkların solunum yapmalarını sağlayan organları solungaçlarıdır.Bunlar başın her iki tarafında da yer almaktadırlar.Balık solungaçlara uzanan deniz suyundan ağzı vasıtasıyla ve solungaçlarının ince zarlarının yardımıyla oksijeni alabilmektedir.Akciğerli balıkların ise adlarından da anlaşıldığı gibi solungaçları yerine akciğerleri bulunmaktadır.Akciğerli balıklarıda tıpkı karada yaşayan akciğerli hayvanlar gibi havadan oksijeni alarak solunum işlerini gerçekleştirirler.Peki bunu suyun içinde nasıl yaparlar? Akciğerli balıklar bunu soluk almak istedikleri zaman su yüzeyine çıkıp hava yutarak gerçekleştirirler.Afrika ve Güney Amerika’da yaşayan akciğerli balıkları solunum yapmak içiun akciğerlerini kullanırlar,Avustralya’da yaşayan akciğerli balıklar ise bunun için solungaçlarını kullanmaktadırlar.

Avusturalya‘da yaşayan akciğerli balıkların uzunluğu 60 ile 180 cm arasındadır ve bunlar iri balıklarıdır.Ağırlıklarıda 45 kg a kadar ulaşabilmektedir.Bu akciğerli balıkları bir akciğere sahiptir ve bu nedenle oksijence zengin yerlerde yaşarlar.

Güney Amerika‘da yaşayan akciğerli balıkların ise iki tane akciğeri bulunmaktadır.Bu nedenle oksijen bakımından zengin olmayan sularda da yaşayabilirler.Uzunlukları ise 60 ile 120 cm arasında değişmektedir.

Afrika‘da yaşayan akciğerli balıklar ise yılanbalıklarına benzerler.Uzun göğüs yüzgeçlerine sahiptirler ve üreme dönemlerinde dişi balık 5000 tane yumurta yapar.Balık yumurtada larva evresinde çıkar ve 2-3 aylık bir dönemden sonra ergin ve akciğerli bir hale gelir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Akciğerli Balık Nedir? Akciğerli Balıkların Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık