DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Akciğer Nedir? Akciğerin Yapısı ve Görevleri Nelerdir?

10.07.2014
92 kez görüntülendi

Akciğer Nedir? Akciğerin Yapısı ve Görevleri Nelerdir?

Akciğer Nedir? Akciğerin Yapısı ve Görevleri Nelerdir? gibi soruların yanıtlarını şimdi okuyacağımız yazımızda bulabilirsiniz.

AKCİĞER NEDİR?

Akciğer, göğüs boşluğunda kalbin sağ ve solunda piramit şeklinde bulunan solunum organıdır.Taban kısımları ile diyaframın üzerine oturmuş konumdadır.Göğüs çeperine bakan kısımları dış bükey,kalbe bakan kısımları ise iç bükeydir.Akciğerin dış yüzeyi düzgün ve parlak bir yapıdadır.Rengi yeni doğan çocuklarda esmer-kırmızı,gençlerde pembe,yaşlılarda ise pembe mavim-traktır.

AKCİĞERLERİN YAPISI NASILDIR?

Akciğerlerin ortalama yükseklikleri omurga tarafında 25 cm olup,önden arkaya doğru olan kalınlıklarıda tabanda 16 cm,genişlikleri ise tabanın sağ yanında 10, sol yanında 7 cm dir.Akciğeri sol tarafı kalbin bu tarafa yaptığı bsınçtan dolayı sağ tarafa göre daha küçük kalmıştır.Sağ akciğer sol akciğerden yaklaşık olarak 1/5 oranında daha büyüktür.Buna ek olarak sağ akciğer karaciğerle yaptığı temastan dolayı sol akciğer göre biraz daha yukarıdadır.

Akciğerlerin hacmi yaşa,şahsa ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir.İçerisinde hava olan akciğerler diğerlerine göre daha hafiftir.Akciğerler yumuşak olduklarından dolayı parmakla basıldıklarnda çökertilebilirler ancak akciğerler kolay kolay yırtılacak bir yapıya sahip değildirler.

AKCİĞERİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Akciğerin en temel görevi oksijeni kana vermek ve kanda oluşan karbondioksiti dışarı atmak yani solunum olayını gerçekleştirmektir.Buna ek olarak kan akciğerlerde soğuduğu için akciğerler vücut sıcaklığının ayarlanmasında da etkilidirler.Ciğerler vücuda nefesle giren havadan oksijen çıkarırlar ve kan dolaşımı ile ciğerlere giren karbondioksidi serbest bırakırlar.İnsan, nefesi dışarı verirken karbondioksit ve bir miktar su, buhar halinde vücuttan atılır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Akciğer Nedir? Akciğerin Yapısı ve Görevleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık