DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Aerosol Nedir? Aerosol Nerelerde Kullanılır?

22.07.2014
159 kez görüntülendi

Aerosol Nedir? Aerosol Nerelerde Kullanılır?

Aerosol Nedir? Aerosol Nerelerde Kullanılır? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

AEROSOL NEDİR?

Günümüzde aerosol kapları birçok yerde kullanılmaktadır.Kullanılan bu aerosol kapları sıvılaşmış gazların püskürtülmesi yöntemi ile bu gazların kullanılmasını sağlar.Bu kaplar ilk olarak böcek ilaçlarının kaplarının metal aerosol içerisinde kullanılması ile ortaya çıkmıştır ve günümüzde oda parfümlerinden,koku spreylerine kadar kullandığımız birçok üründe yer almaktadır.Aerosolün tanımı herhangi bir sıvı ya da katının belirli bir ortam içerisinde dağılması anlamına gelmektedir.Bu nedenler sis ya da duman gibi yapılar aerosole örnek yapılar olarak gösterilebilir.Günümüzdeki aerosol kapları çapı 10 mikrondan daha küçük olan katı parçacıkların dağıtılmasını sağlayabildiği için sanayiden kozmetiğe oldukça geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Aerosol olarak isimlendirilen bu sistemler;aerosol kabı,itici gaz ve çözücüden oluşmaktadırlar.Aerosol kaplarının görevi içinde bulunan sıvı haldeki bir maddeyi sis ya da köpük olarak dışarı vermesidir.Genel olarak metalden yapılan aerosol kapları içinde ki maddenin sıvı olmasına göre değişiklik göstererek plastikten de yapılabilmektedir.Aerosol kapları içinde bulunan sıvıyı belli küçük parçalara ayırarak yüzeye yayılmasını sağlar.Aerosol kapları gazların kaynama noktasının farklı oluşunu kullanarak iç kısımda bulunan gaz ya da gaz karışımını sürekli sıvı tutar.

Aerosolde bulunan itici gazların kullanımını temel amacı ise dışarı çıkan itici gazın atmosferle karşılaştığında hızlı bir biçimde buharlaşması ve etki eden yüzeye sıçramasıdır.Aerosol kabında yer alan itici gaz atmosferle temas ettiğinde aniden buharlaşır ve böylece uygulanan yüzeye sadece istenilen gaz etki eder bu da kolay ve hızlı bir kullanım imkanı sağlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aerosol Nedir? Aerosol Nerelerde Kullanılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık