DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

ABD Gerçekten Ay’a Gitti Mi?

16.07.2014
125 kez görüntülendi

ABD Gerçekten Ay’a Gitti Mi?

İnsan doğası gereği hep bir merak içindedir.Geçmişi öğrenmek,gelecek hakkında bilgi edinebilmek,etrafındakileri öğrenmek.İnsan hep doğuştan sahip olduğu duyguları gereği hep yeni bir şeyler katmak ister hayatına.Yaşadığımız evren insanoğlu için büyük sırlarla doludur.İşte insanoğlu en büyük meraklarından biri olan sonsuz büyüklükteki bir evrenin keşfi için Dünya’dan çıkmış ve rotasını Ay’a yöneltmiştir.Peki bu Ay yolculuğu gerçekten yapıldı mı?Hala üzerinde birçok tartışma yürütülen bu yolculuk sahte olabilir mi?Amerika’nın Ay’a gidişi ile ilgili detayları şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

AYIN KEŞFİ

Ayın yüzeyine ilk kez 1969 yılında inişmiştir.Neil Armstrong Apollo11 uzay aracının komutanı olarak Ay’a iniş yapmış ve Ay’da yürüyen ilk insan olmuştur.Neil Armstron Ay’daki ilk adımını 21 Temmuz 1969 tarihinde 02.56 sularındaa atmıştır.İnsanoğlu hiç çok büyük bir olay olan Ay’ın keşfi o günden itibaren bir çok söylentiyi de beraberinde getirmiştir.Özellikle ABD karşıtı olan kesimler ABD’nin gerçekten Ay’a inmediğini iddia etmiş ve bunu kanıtlamak için bir takım tezler ortaya atmışlardır.Peki ortaya atılan bu tezler nelerdir?

AYIN KEŞFİ  İLGİLİ ORTAYA ATILAN KOMPLO TEORİLERİ NELERDİR?

  • Astronotlar tarafından Ay’dan çekilen fotoğraflarda yıldızlar görünmemektedir.
  • İniş aracı 17 ton ağırlığında olmasına karşın kum üzerinde hiçbir iz bırakmamıştı.Ancak fotoğraflarda görülen astronotlar çok daha hafif olmalarına karşın kumda izleri bulunuyordu.
  • Ay’a inen aracın oluşturması gereken krater fotoğraflarda yoktu.
  • Amerikan bayrağı astronotlar tarafından dikildiğinde bayrak dalgalanıyordu.Rüzgar olmayan Ay’da bayrağın yaptığı bu hareket kafalarda soru işaretleri oluşturmuştu.
  • Yer çekiminin bulunmadığı Ay’da ayak izleri son derece net olarak gözükmüştü.
  • İniş aracı Ay yüzeyinden çıktıktan sonra aracın roketinden çıkması gereken alev görünmüyordu.
  • Çekilen videolar hızlı oynatıldığı zaman astronotlar yeryüzünde yürür gibi görünüyor ve bu video daha sonrada yavaşlatılmış gibi duruyordu.
  • Van Allen radyasyon kuşağından çıkan radyasyona maruz kalan astronotların ölmüş olması gerekirdi. 
  • Astronotlar tarafından Ay’dan getirilen kaya parçaları Antartikalara yapılan geziler sonucu getirilen kaya parçaları ile aynı çıkmıştır.
  • Ay’a yapılan tüm inişler Nixon yönetimi altında oldu.Aradan geçen bu üzün süreçte hiç bir ulusal lider Ay’a astronot indirdiğini kabul etmedi.

İşte ABD’nin Ay’a inişi ile ilgili ortaya atılan teoriler bu şekilde.Bunu yanında tabiki ABD’nin aya indiğiyle ilgili gelişmelerde oldu.2000lerin sonunda Apollo’nun Ay üzerinde bıraktığı izler LROC uzay aracı tarafından yüksek çözünürlüklü bir şekilde görüntülendi.Ayrıca dikilen bayrağın hala ayakta olduğu fotoğraflar yine bu uzay aracı sayesinde kamuoyuna sunuldu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık