DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

3R Nedir? 3R nin Açılımı Nedir?

03.09.2014
403 kez görüntülendi

3R Nedir? 3R nin Açılımı Nedir?

3R son zamanlarda sıklıkla duyulan bir kavramdır. Peki bu kavram ne anlama gelmektedir? 3R nedir? 3R nin açılımı nedir? Bu sorularınızın cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

 

 

 

3R Nedir?

3R (reduce-reuse-recycle) azaltım, tekrar kullanım ve geri dönüşüm olarak tanımlanır. Azaltım, tekrar kullanım ve geri dönüşüm kavramlarını kapsayan bir simgedir. 3R prensibi şuanda yeni yapılmakta olan bir çok projede çevre mühendisleri tarafından en çok dikkat edilen unsur haline gelmiştir. 3R prensibinin her alan uygulanması sürdürülebilirlik için önemli bir adımdır. 3R nin içinde yer alan kavramları tek tek açıklayalım.

Reduce (azaltım): Tüketimi azaltmak olarak tanımlanır. Gün içinde daha az tüketerek yaşamak bu prensip için bir başlangıç olabilir.

Reuse (tekrar kullanım): Bu prensip en basit olarak ablamızın ya da abimizin küçülen eşyalarını kullanmak olarak tanımlanır. Ya da kullanılmayan eşyalarımızı değerlendirip kullanabilecek kişilere vermemiz tekrar kullanım için bir adım olabilir.

Recycle (geri dönüşüm): Geri dönüşüm bu iç prensip arasından en yaygın olanıdır. Dünyamızdaki kaynakların tükenmeye başlamasıyla beraber artık çöplerimiz bile geri dönüştürülerek elektrik enerjisi gibi geliri yüksek ve kullanılabilir maddelere ya da enerjilere dönüştürülebiliyor. Geri dönüşümde kullanılan ana materyaller cam, plastik ve kağıt olarak sıralanabilir.

3R nin Açılımı Nedir?

R lerden ilkinin anlamı reduce yani azaltımdır.

İkinci R nin anlamı reuse yani tekrar kullanımdır.

Son R nin anlamı ise recycle yani geri dönüşümdür.

Buradaki kasıt tüketimi azaltmak, kulanılan bir şeyi tekrar tekrar kullanmak son olarakta kullandığımız malzemeler yada eşyalardan yeni ürünler elde ederek geri dönüştürmektir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
3R Nedir? 3R nin Açılımı Nedir?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

3R Nedir? 3R nin Açılımı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık