DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

2020 YAZ OLİMPİYATLARI HANGİ ŞEHİRDE GERÇEKLEŞECEK? SEÇİM NASIL OLDU?

29.03.2014
95 kez görüntülendi

2020 YAZ OLİMPİYATLARI HANGİ ŞEHİRDE GERÇEKLEŞECEK? SEÇİM NASIL OLDU?

İstanbul’un da aday olduğu 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın belirleneceği oylama Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapıldı. İstanbul, Tokyo ve Madrid şehirleri aday olarak yer aldı. Oylamada ise İstanbul ve Tokyo finale kaldı. Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ında konuşma yaptığı oylama sevinç getirir gibiydi. Ülkemizde de oldukça sevinç yaratan bu durum ise maalesef mutlu sonla noktalanmadı. SONUÇ:TOKYO

olimpiyat

Final oylamasında 96 oyun 60′ını Tokyo aldı ve 2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları‘nınTokyo‘da yapılmasına karar verildi.

Çok büyük umutlarla gittiğimiz Arjantin’den ne yazık ki beklediğimiz sonuç ile dönemedik ve olimpiyatların İstanbul’da yapılması için dünyayı ikna edemedik.

Bu sonuç, Türkiye’deki bir kesim tarafından olumlu görüldü. Çünkü ülkemizde düzenlenecek bir olimpiyatta ülkenin ciddi derecede borç batağına gireceği ve itibardan başka bir şey kazandırmayacağı görüşü hakimdi. En büyük örnek ise 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Yunanistan oldu. Olimpiyatlar için oldukça yüksek bütçe ayıran Yunanistan, krizin tam da içinde.

Türkiye’nin Olimpiyatlar için öngördüğü rakam 20.3 milyar dolar. Bu rakam ise vatandaşın cebinden çıkacaktı. Trafik sorunun üst safhada olduğu şehir İstanbul’da, bütçenin 12.3 milyar dolarlık kısmı yol, metro ve demiryolu için harcanacaktı. Trafik sorunun önüne böyle geçilmek isteniyordu.

Tokyo’nun harcayacağı bütçe ise Türkiye’nin sadece 3′te 1′i.

 

Tokyo’ya dair kısa bilgi…

Şehrin merkezinde hendekler ve geniş bahçelerle çevrili İmparatorluk Sarayı yer alır. Sarayın doğusunda, Japon iş dünyasının merkezi olarak nitelendirilen Maranouçi semti bulunur; kuzeydoğusunda ise pek çok üniversitenin ve basımevinin bulunduğu Kanda semti uzanır. Resmi binalar sarayın güneyindeki Kasumigaseki semtinde toplanmıştır. Milli parlamento binası ise Kasumigaseki’nin batısındadır. Dünyaca meşhur bir alışveriş merkezi olan Ginza semti şehrin doğu kesimindedir. Tokyo’nun mimarisi iki veya üç katlı ahşap evlerden, Meiji döneminden kalma taş yapılara ve beton veya çelikten yapılmış gökdelenlerekadar değişen bir çeşitlilik gösterir. Japonya’nın başlıca ibadet merkezi olan Meici Tapınağı bir milli abide olarak kabul edilir.

Başlangıçta depreme karşı mukavim olsun diye binalar 30 metreyle sınırlandırılmış, fakat 1960’lardan sonra bu yüksekliği aşan depreme dayanıklı pek çok yeni bina inşa edilmiştir. Bunların başlıcaları Mainiçi Yayınevi, Tokyo Katedrali, Milli Tiyatro veUluslararası Ticaret Merkezi’dir.

Şehir içi ulaşım otobüs, metro ve elektrikli trenlerle sağlanır. Tokyo’da biri iç seferler, diğeri dış seferlere tahsis edilen iki havaalanı vardır.

Japonya’nın kültür merkezi olan Tokyo’da pek çok müze, kütüphane ve üniversite bulunur. Ueno Parkı’nda Tokyo Milli Müzesi,Tokyo Milli Bilim Müzesi, Hayvanat Bahçesi ve Batı Sanatı Milli Müzesi yer alır. Japonya’daki üniversite ve yüksekokulların büyük bölümü Tokyo’dadır. Tokyo Üniversitesi dışındaki başlıca milli yükseköğretim kurumları Tokyo Teknoloji Enstitüsü,Hitotsubaşi Üniversitesi ve Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesi’dir. Özel üniversitelerin en meşhurları da Vaseda ve Keio üniversiteleridir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık