DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

13 Sayısı Neden Uğursuzdur?

06.07.2014
85 kez görüntülendi

13 Sayısı Neden Uğursuzdur?

Hepimizin bir takım inançları vardır.Bunların bazıları bilimsel verilere dayandığı gibi bazıları da tamamen biz has,bize özel inançlardır.Kimileri elden ele bıçak vermekten korkar,kimileri kendi boyundan uzun bir eşiğin altından geçmeye.İnsanların farklı farklı buraya yazsak sığmayacak türden inançları vardır.Bütün bunlar düşünülüp bir kenara bırakıldığında neredeyse tüm insanlığın ortak olarak inandığı,inanmayanların büyük bir kısmının da gördüğü zaman en azından çekindiği bir inanış vardır.13 sayısının uğursuzluğu.Sizin de şu an içinizin ürperdiğini görüyor gibiyiz.Bu yazımızda artık tüm insanlığa mal olmuş 13 sayısının neden uğursuz kabul edildiğini inceleyeceğiz.

13 SAYISI NEDEN UĞURSUZDUR?

Bu inanç günümüzde artık bir fobi olarak kabul edilmektedir ve adına da “triskaidekaphobia” denmektedir.Bu kelime Yunanca’da ”üç ve on,fobi”  sözcüklerinden oluşmaktadır.Bu kelimeye ilk kez Coriat’ın, “Abnormal Psychology” adlı kitabında 1911 yılında rastlanmıştır.

13 sayısını uğursuzluğu bütün Hristiyan alemine nam salmıştır.Ancak biz müslümanlar için 13 ten korkmamızı gerektirecek bir sebep yoktur.Hristiyanların günlük hayatlarının birçok noktasında 13 sayısı yer almaz.Onlarda evlerin kapı numarası olarak,uçakların koltuk numarası olarak ve daha bir çok yerde 13 numarası yoktur.Peki bu insanlar 13 numaradan neden bu kadar korkuyorlar?

Bu inancın Hz.İsa’nın son akşam yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı düşünülür.Hz.İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son akşam yemeğinden toplam 13 kişi bulunuyordu.Bu kişiler Hz.İsa ve 12 havari.Bu sebepten ötürü Hristiyanlar akşam yemeklerinde 13 kişi  bir araya geldiğinde o 13 kişiden birinin başına mutlaka kötü bir şey geleceğine inanırlar.13 sayısının içinde geçtiği her şey Hristiyan aleminde korkunç,kötü,lanetli olarak anılır.

Uğursuzluğun diğer sebepleri ise şöyle geçiyor:

  • İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı. 

  • İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı. 

  • 13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti. 

  • 13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır. 

  • ünlü katiller Jack the Ripper, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore Bundy ve Albert de Salvo’nun adları 13 harften oluşur 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık